Gęś po staropolsku.

gęś po staropolsku

.

.

Na   świętego   Marcina   musi   być   gęsina.  Oczywiście  nadziewana  kiszoną  kapustą  gęś  po staropolsku. To dawna  staropolska  tradycja,  o które zapomnieli PRL-owscy mistrzowie kuchni, a od kilku lat próbują wskrzesić restauratorzy oraz właściciele sklepów czy dostawcy mięsa. Gęś, pieczona w całości lub porcjowana, przygotowana z okazji święta 11 listopada, pojawia się coraz częściej na polskich stołach, w różnych wydaniach smakowych. Można nadziewać ją jabłkami, podobnie jak kaczkę z jabłkami. Jednak ja namawiam do staropolskiego sposobu zmiękczania mięsa gęsi..

Gęś po staropolsku  przygotowana według starego przepisu  nie powinna sprawić trudności nawet początkującym kucharzom. Trudność może  sprawić jej zaszywanie, zwłaszcza panom nie obytym z nitkom i igłą. Do tej czynności przyda się gruba igła z dużym oczkiem i solidna nić. W czasie gdy ptak będzie nabierać aromatu w lodówce, można spokojnie przygotować nadzienie,          a potem,  poza  kilkoma  drobnymi  czynnościami związanymi z podlewaniem tłuszczem, gęś, w piekarniku, upiecze się praktycznie sama.

 Przygotowując gęś po staropolsku potrzebujemy:

Składniki: 1 cała gęś * majeranek * sól

Składniki na nadzienie: 1 kg kiszonej kapusty * 300 g wędzonego boczku (połowa pokrojona w cienkie plastry, druga połowa w kostkę o boku ok. 1 cm) * 5 średnich cebul (drobno pokrojone)        * 3-4 ząbki czosnku ( drobno posiekanego) * pieprz

GĘŚ PO STAROPOLSKU – jak przygotować

Gęś myjemy w zimnej wodzie, osuszona, oczyszczona z resztek piór, tzw. pałek. Nacieramy solą i majerankiem z wierzchu i w środku i odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny.

W tym czasie możemy przygotować nadzienie. Kapustę dokładnie opłukaną w zimnej wodzie i odciśniętą na durszlaku. Wkładamy do garnka zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 5 minut. Boczek kroimy w kostkę. Podsmażamy na niewielkim ogniu na patelni, aż wytopi się z niego tłuszcz, dodajemy cebulę i szklimy. Do tak przygotowanej cebuli, dodajemy czosnek i całość dusimy jeszcze chwilę. Na patelnię przekładamy odcedzoną, kapustę i dusimy całość pod przykryciem przez ok. 20 minut. Doprawiamy pieprzem.

Tak przygotowanym farszem nadziewamy dokładnie gęś, w której wcześniej został zaszyty jeden z otworów. Zaszywamy dokładnie drugi otwór w gęsi. Gęś układamy na blaszce lub w brytfance i wstawiamy  do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 200-220 °C na najniższej półce, z włączonym przypiekaniem od góry. Czas pieczenia: na każdy 1 kg gęsi przypada 1 godzina pieczenia. Gęś o wadze 2 kg należy piec 2 godziny.

Gęś po staropolsku można  podawać z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami. Jednak w zupełności wystarczy, kiedy facet jako głowa rodziny elegancko ją po porcjuje i poda z aromatyczną kapustą wyjętą ze środka upieczonej gęsi.

 

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.