Błona śluzowa nosa – Jak chronić swój nos podczas zimy

Jak chronić swój nos podczas zimy

Zakatarzony nos, przeziębienia i bóle gardła występują bardzo często w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza u rodzin z dziećmi. Podrażniony nos może nie być poważnym problemem, ale istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby chronić siebie i swoją rodzinę przed irytującymi objawami. Minimalnym standardem jest utrzymywanie wilgotności membran śluzowych – zawsze należy uważać na to, aby nie wyschły. Powodem, dla którego nasze zdrowie stoi w obliczu większych wyzwań w okresie jesiennym lub zimowym, są bakterie przenikające do błony śluzowe jamy ustnej, oczu i nosa. Im bardziej wysuszone błony śluzowe, tym łatwiej bakteriom przez nie przeniknąć. Tak więc rozsądnie jest regularnie nawilżać błony śluzowe.

Funkcje membrany błony śluzowej nosa

Błona śluzowa nosa pokrywa wnętrze nozdrzy i zatok przynosowych. Składa się z wilgotnej warstwy śluzowej i niezliczonych rzęsek. Ich głównym zadaniem jest rozgrzewanie powietrza i jego filtrowanie. W ten sposób bakterie i inne cząstki przylegają do błony śluzowej i są transportowane w dół gardła, wydmuchiwane lub wydalane z nosa podczas kichania. Ale mechanizm ten działa tylko wtedy, gdy błona śluzowa nosa jest wystarczająco wilgotna. Kiedy jest zbyt sucha – jesteśmy mniej odporni, a bakterie mają ułatwione zadanie.

Przyczyny zbyt suchych błon śluzowych nosa

Poza czynnikami biologicznymi, do suchych błon śluzowych prowadzą przede wszystkim bodźce środowiskowe. Jednym z najczęstszych jest zbyt suche powietrze, spowodowane ogrzewaniem lub przebywanie w pomieszczeniach o niewystarczającej wilgotności. Inne badźce to zanieczyszczenie powietrza, drobny pył lub dym tytoniowy, które podrażniają błonę śluzową.

Co można zrobić w przypadku gdy błona śluzowa nosa jest zbyt sucha.

  • Postępując według poniższych kroków możesz mieć pewność, że Twoja błona śluzowa nosa będzie wystarczająco nawilżona:
  • Nie przegrzewaj swojej przestrzeni życiowej. Temperatura nie powinna przekraczać 20°C, a w sypialni temperatura powinna wynosić od 16 do 18°C.
  • Zainstaluj klapy powietrzne, aby zapewnić wilgotny klimat w pomieszczeniu.
  • Regularnie wietrz swoje pomieszczenia mieszkalne. Otwieraj okna raz lub dwa razy dziennie na 5-10 minut, aby wysuszone i zużyte powietrze mogło zostać wymienione.
  • Możesz również wypróbować zawierające sól morską aerozole do nosa, do pielęgnacji błon śluzowych.
  • Poza odpowiednim nawodnieniem (zalecana ilość płynów wynosi 2-3 litry dla osoby dorosłej na dobę), dobre odżywianie również jest korzystne dla utrzymania zdrowego nosa. Kyäni Sunrise zawiera Biotynę, Niacynę i witaminę B2, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych, podobnie jak witamina A zawarta w Kyäni Sunset Plus

Przejdź do shop.kyani.net i zakup swój zapas odpowiednich składników dla zdrowego nosa!

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bona-luzowa-nosa-jak-chroni-swj-nos-podczas-zimy-kuchnia-faceta