Jesień

.

Jesień, a twój nastrój

 

Jeszcze niedawno siedziałeś w parku w krótkich spodenkach i podkoszulku, korzystając ze wspaniałej, słonecznej pogody. Zaledwie parę dni później październik pokazuje swoją twarz. Nadeszła jesień. Słońce wstaje później i zachodzi wcześniej. Liście brązowieją, żółkną, a słońce słabnie z każdym dniem. Nadchodzi czas przeziębień, sezonowe zmęczenie i zimowe pogorszenie nastroju. Są to oznaki zmiany pory roku, które można łatwo przewidzieć. Jak się okazuje, nie tylko drzewa i hibernujące zwierzęta przechodzą przez pewne zmiany, gdy lato zmienia się w zimę. Ty również.

1.       Szybciej stajesz się smutny

Niezależnie od tego, czy nazywasz to sezonowym zaburzeniem afektywnym  (ang. SAD – seasonal affective disorder), sezonową depresją, czy zimową smutą, bardzo często nastrój pogarsza się, gdy przychodzi jesień. Naukowcy potwierdzili sezonowe zmiany w ilości dopaminy i serotoniny – dwóch neuroprzekaźników, które są ściśle związane z depresją.

2.       Przybierasz na wadze

Ponieważ poziom serotoniny spada wraz ze zmniejszającą się ilości światła dziennego, możesz poczuć zwiększone łaknienie, szczególnie względem tych bogatych w węglowodany przekąsek, które mogą pomóc zwiększyć poziom serotoniny do normalnego stanu. Ponieważ wzrost apetytu na ogół zbiega się z mniejszą ilością światła dziennego do ćwiczeń, sezonowy przyrost masy ciała jest częstym zjawiskiem.

3.       Trudno wstać z łóżka

Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkających na zimnej północy. Wszyscy doświadczyliśmy tego, jak kuszące może być zostanie w łóżku, będąc opatulonym w pierzynę, w ciemny, ponury dzień. Najprawdopodobniej wynika to ze zwiększonego poziomu wpływającej na senność melatoniny w naszych mózgach. Produkcja melatoniny jest blokowana przez światło, więc kiedy szare zimowe dni stają się coraz krótsze, poziom melatoniny jest wyższy, powodując senność.

Regularne ćwiczenia – zwłaszcza na świeżym powietrzu, w świetle dziennym – mogą poprawić Twój nastrój i pomóc zwalczyć sezonowe zaburzenie afektywne. Jeśli musisz skrócić treningi z powodu pogody, rozważ zwiększenie jego intensywności. Na przykład poprzez trening siłowy, który zwiększy Twoją przemianę materii, spali tłuszcz, poprawi Twój nastrój i zwalczy ochotę na podjadani. Ale właściwe odżywianie również ma ogromny wpływ na nastrój, nawyki żywieniowe i energię.

Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, ryboflawina i witaminy B6, B12 i C przyczyniają się do zmniejszenia zmęczenia. Kwas pantotenowy przyczynia się także do prawidłowego funkcjonowania funkcji psychicznych. Rozpocznij dzień z Kyäni Sunrise, wszystkie wspomniane powyżej składniki odżywcze są w nim zawarte.

Biotyna, kwas foliowy, tiamina i witaminy B6, B12 i C również przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania funkcji psychicznych, podobnie jak niacyna i tiamina, które zawarte są także w Kyäni Nitro Xtreme.

Ze względu na ograniczoną liczbę godzin słonecznych w okresie jesiennym zmniejsza się produkcja w naszej skórze witaminy D. Witamina D przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i dlatego jest szczególnie ważna. gdy dni stają się coraz krótsze, a na dworze coraz zimniej. Zażyją wieczorem Kyäni Sunset,  uzupełniamy braki witaminy D w naszym organiżmie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

jesie-kuchnia-faceta