Stres Oksydacyjny

;

.

;

.

Stres Oksydacyjny- co to takiego?

Kiedy słyszysz stres, pewnie kojarzysz go z uczuciem, kiedy na studiach budziłeś się rano koło godziny dwunastej z potężnym kacem i przerażającą myślą, że od dwóch godzin powinieneś siedzieć na uczelni pisząc egzamin.

Psychologiczna definicja brzmi:

Stres to dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Te drugie oznaczają w tym wypadku nieprzyjemne wrażenia, jakie dostarcza ci organizm – uczucie ogromnej kuli lodu w żołądku, spocone dłonie, i tak dalej.

Mało kto wie, że istnieje też całkowicie fizyczny stres, zwany stresem oksydacyjnym, który nie zawsze musi być odczuwalny, jednak jego efekty widać od razu.

Za tą mądrze brzmiącą nazwą stoi jeszcze bardziej naukowa definicja:

Stres oksydacyjny:

Jest odzwierciedleniem braku równowagi między działaniem reaktywnych form tlenu a biologiczną zdolnością do szybkiej detoksykacji reaktywnych produktów pośrednich lub naprawy wyrządzonych szkód.

Jeśli zupełnie nie zrozumiałeś powyższego zdania, nie martw się, ja też. Nie każdy ma dyplom z biologii.

Na szczęście całe zjawisko można opisać w prostszy sposób. W ludzkim organizmie występują wolne rodniki – atomy zawierające niesparowane elektrony, przez co ich spin elektronowy nigdy nie wynosi zero, oraz przeciwutleniacze – związki chemiczne, które w skrócie wspierają naturalne mechanizmy komórek człowieka. Stres oksydacyjny następuje w momencie braku równowagi w ilości tychże dwóch elementów. Prowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz utlenienia cząstek cholesterolu, co z kolei może doprowadzić nawet do miażdżycy, powstania różnego rodzaju nowotworów, oraz szybszego starzenia się.

Powodów stresu oksydacyjnego jest trochę, a oto one:

  • Palenie papierosów
  • zanieczyszczenie powietrza
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • nadmierny stres
  • duże spożycie cukru
  • tłuszcze trans
  • niektóre leki, na przykład antykoncepcja czy antydepresanty.

Nikt oczywiście nie chce czytać kolejnego artykułu o tym, że powinien zgasić paloną właśnie przed monitorem fajkę i w ogóle rzucić palenie i zacząć zdrowo się odżywiać, zaś z zanieczyszczonym powietrzem raczej sobie ot, tak nie poradzimy. Warto jednak pamiętać, jakich przeciwutleniaczy dostarczyć organizmowi, żeby ten trwał w harmonii i nie stresował się za bardzo. Są to przede wszystkim witamina C, E, likopen oraz beta karoten.

Czy to oznacza, że trzeba teraz pamiętać o tym, żeby zamiast pączka w pracy zjeść cytrusa bądź marchewki?

Oczywiście, że nie, nikt nie chce zrobić z ciebie królika!

Są prostsze sposoby niż trzymanie się strasznych diet mówiących ci co masz jeść, a co omijać szerokim łukiem. Takim sposobem jest na przykład Trójkąt Wellness Kyäni , posiadający wyżej wymienione składniki, aby chronić twoje komórki przed życiem w stresie. A przynajmniej Kyani Sanrise, którego głównym składnikiem jest jagoda alaskańska. Jeden z najlepszych antyoksydantów.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

stres-oksydacyjny-kuchnia-faceta