Pieczenie szynki

Pieczenie szynki zaczynamy od kupna surowej szynki dobrej gatunkowo. Najlepiej by była to tak zwana kulka. Moim domu często piekliśmy taką szynkę na święta Wielkanocne , czy Bożego Narodzenia Świetnie nadaje się taka szynka do chlebom, zamiast kupowanych wędlin.

Pieczenie szynki – Składniki

1 kg ładne szynki  , najlepiej „kulka” * woda * 3 ząbki czosnku * sól, pieprz *  3 ziarenka ziela angielskiego * 1 listek laurowy * bulion do podlewania pieczeni ( przepis na bulion )

Pieczenie szynki – Przygotowanie

Przygotować wodę z solą ( tak zwana solanka), w której będzie moczyła się szynka przez 2 dni: przegotowaną wodę w większym garnku dobrze ostudzić, mocno posolić (ok. 2 – 3 łyżek). Dodać czosnek, listek laurowy, ziarenka ziela angielskiego, włożyć szynkę. Odstawić w bardzo chodne miejsce, np. do lodówki. W ciągu 2 dni leżakowania w solance, szynkę należy chwilę wyrabiać i powygniatać ręką, aby przeszła solą. Czynność tę wystarczy wykonać 4 razy.

Szynkę osuszyć ręcznikiem i odrobinę posolić, popieprzyć. Włożyć w naczynie żaroodporne lub brytfanę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 i piec bez przykrycia 1 godzinę na każdy 1 kg szynki, czyli w tym wypadku 1 godziny. Uważać, aby szynka się od razu  nie przypaliła z wierzchu, należy regulować wtedy temperaturę pieczenia. Pod koniec przełożyć szynkę na wyższy poziom, aby się ładnie zrumieniła.

Ostrym drewnianym patyczkiem sprawdzać czy ze środka nie wycieka sok. Jeśli tak, trzeba szynkę jeszcze trochę podpiec. W trakcie pieczenia podlewać szynkę po wierzchu kilkakrotnie bulionem, wtedy nie będzie sucha po upieczeniu. Na kratkę poniżej można też ustawić naczynie/foremkę z gorącą wodą aby utworzyć parę w piekarniku.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

pieczenie-szynki-kuchnia-faceta